Milaan en Cortina d’Ampezzo vormen momenteel het decor voor het grootste podium in de wintersport. Van 6 tot en met 22 februari 2026 strijdt de wereldtop om de medailles tijdens de Olympische Winterspelen.
In aanloop naar en tijdens de Winterspelen gaan wij in onze serie Olympische Winterverhalen in gesprek met sprekers die zelf hebben gepresteerd op dit unieke podium. Zij blikken terug op hun ervaringen, delen de lessen die hen hebben gevormd en vertellen over de momenten die hen zijn bijgebleven, op en naast het sportveld.
Deze week spreken we met Jeroen Otter. Jeroen won olympisch goud met de mannenaflossing bij het shorttrack, was jarenlang bondscoach van de Nederlandse shorttrackers en is onder andere de coach van Suzanne Schulting. Inmiddels is hij actief als coach van coaches. Vanuit die rol kijkt hij met een bredere blik naar de Spelen. Niet alleen naar prestaties op het ijs, maar juist naar wat er achter de schermen gebeurt wanneer de druk maximaal is.
De olympische spanning
“Zodra je een olympisch dorp binnenkomt, staat iedereen onder hoogspanning,” vertelt Jeroen. “We denken vaak dat die spanning alleen bij de sporter zit, maar dat is een misvatting.” Natuurlijk voelen atleten de druk van verwachtingen, van zichzelf en van hun omgeving. Maar zij zijn niet de enigen.
“Coaches hebben alles gegeven om die sporter optimaal aan de start te laten verschijnen. Stafleden leven wekenlang in dienst van dat ene moment.” En daar stopt het niet. “Denk aan scheidsrechters, aan de organisatie, aan televisie. Er staan meer camera’s op sporters gericht dan ooit. Elke beslissing wordt uitvergroot.”
Volgens Jeroen staat de hele olympische setting onder druk. “Een scheidsrechter weet dat elke beslissing tot op de millimeter wordt geanalyseerd. De regisseur weet dat elk beeld telt. Iedereen staat aan.” Juist dat maakt de Spelen zo bijzonder, maar ook zo complex.
De coach onder druk
Juist in de olympische setting, waar de druk overal voelbaar is, ziet Jeroen een cruciale rol voor coaches. “De coach moet in aanloop naar de Spelen ongelooflijk goed voor zichzelf zorgen.” Dat klinkt misschien tegenstrijdig, maar volgens hem is het essentieel. “We hebben als coaches de neiging om al onze energie in de sporter te stoppen. Alles draait om het team, om die ene prestatie.”
Daar ligt het grootste risico. “Op het moment dat een coach niet in balans is en onvoldoende rust pakt, worden beslissingen minder scherp.” Juist op momenten waarop elke seconde telt. “Een tactische aanpassing duurt dan net te lang. En uiteindelijk is de sporter of het team daar de dupe van.”
Voor Jeroen is leiderschap onder druk dus niet alleen een kwestie van kennis of ervaring, maar vooral van balans. “Zorg dat je als coach zelf in optimale staat bent. Dat is geen luxe, dat is een randvoorwaarde.”
Fouten maken
De lessen die Jeroen uit de topsport haalt, zijn verrassend universeel. “Fouten worden altijd gemaakt,” zegt hij nuchter. “Door sporters, door coaches, maar net zo goed door werkgevers en werknemers.” Volgens hem ligt de kracht niet in het vermijden van fouten, maar in de manier waarop je ermee omgaat. “Juist die fouten zijn nodig om te kunnen excelleren. Accepteer dat ze er zijn, pas je aan en move on.”
Presteren onder het vergrootglas
Zijn boodschap is helder: topprestaties ontstaan niet alleen op het ijs, maar ook in hoe mensen omgaan met spanning, fouten en herstel.
Wil je meer weten over Jeroen Otter als spreker? Bekijk zijn profiel hier.